8ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής

Το 5ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου ΛΤ συμμετείχε με 30 μαθητές και 4 έργα των ομάδων RoboKeepers και Robofamily στο 8ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής και Διαδικτυακής Έκθεσης Μαθητικής Καινοτομίας Σχολείων Ειδικής Αγωγής που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου  2022 στο Πειραματικό Γυμνάσιο ΠΑΜΑΚ.

Οι μαθητές μας άφησαν το δικό τους αποτύπωμα σε μια γιορτή της Ρομποτικής, του εθελοντισμού, των ίσων ευκαιριών και της συμπερίληψης, όπου παρουσιάστηκαν καινοτόμα έργα με επίκεντρο τον άνθρωπο.

Το Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής διοργανώνεται για 8η χρονιά και είναι μία συνδιοργάνωση της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίαςτων Διευθύνσεων Β/θμιας και Α/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκηςτου Πειραματικού Γυμνασίου του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, των Συντονιστών Εκπαιδευτικού έργου ΠΕΚΕΣ Κ. Μακεδονίας και του Δήμου Νεάπολης-Συκεών. Στη διοργάνωση συμμετέχουν επίσης το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας (ΝΟΗΣΙΣ) και το Εργαστήριο Διδακτικής της Φυσικής και Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας του Α.Π.Θ. με επικεφαλής τον καθηγητή κ. Πολάτογλου.

Στο ΕΚΘΕΣΙΑΚΟ μέρος συμμετείχε η Α' γυμνασίου και στο ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ η Β', Γ' γυμνασίου και η Α' λυκείου.

Οι μαθητές μας κέρδισαν τις εντυπώσεις κοινού και κριτικής επιτροπής και διακρίθηκαν στις παρακάτω κατηγορίες:

ΕΚΘΕΣΙΑΚΟ ΤΜΗΜΑ

Α’ γυμνασίου ------Robokeepers

Έργο: Christmas RoboTree

Κατηγορία Κατασκευής : Έξυπνες συσκευές για εξυπηρέτηση ατόμων ΑΜΕΑ

Το ChristmasTreeRobot είναι ένα αυτοστολιζόμενο Χριστουγεννιάτικο Δένδρο που κατασκευάστηκε με LEGO EV3 Mindstorms. Το δένδρο κατασκευασμένο από μέταλλο κινείται συνεχώς με την βοήθεια ενός μοτέρ και η ρομποτική λαβή που υπάρχει τοποθετημένη δίπλα του με την βοήθεια άλλων μοτέρ, στολίζει το δένδρο παίρνοντας τις πολύχρωμες μαγνητικές μπάλες από έναν κινούμενο διάδρομο. Για τα παιδιά ή ηλικιωμένους με κινητικά προβλήματα αρκεί το πλησίασμα του χεριού στα 5 εκ. από τον ανιχνευτή απόστασης ώστε να στολιστεί ολόκληρο Χριστουγεννιάτικό δένδρο!!! Για μικρούς και μεγάλους χωρίς κινητικά προβλήματα, το ρομπότ για κάθε μπάλα που στολίζει τους προκαλεί να απαντούν σωστά σε χριστουγεννιάτικες ερωτήσεις, αλλιώς δεν στολίζει την μπάλα. Οι σωστές απαντήσεις είναι διαφορετικού χρώματος κάθε φορά και ο χρήστης δηλώνει την απάντηση του με την ανάλογη χρωματιστή πλακέτα στον ανιχνευτή χρώματος του ρομπότ. Η γιορτή της Αγάπης μόλις ξεκίνησε!!!

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

Β' γυμνασίου Robokeepers

Έργο: BionicEyes

Κατηγορία Κατασκευής : Έξυπνες συσκευές για εξυπηρέτηση ατόμων ΑΜΕΑ

To BionicEyes είναι μια ESP32 κάμερα προσαρμοσμένη σε καπέλο ατόμου με προβλήματα όρασης. Η κάμερα κάνει λήψη βίντεο και το αποστέλλει σε application server, ο οποίος αναγνωρίζει πρόσωπα και αντικείμενα και ενημερώνει τον χρήστη με προβλήματα όρασης μέσω ηχητικού μηνύματος για το ποιος βρίσκεται μπροστά του.

Γ γυμνασίου ------- Robofamily

Έργο: RoboCash

Κατηγορία Κατασκευής : Smart Homes-Cities

Το RoboCash είναι ένας μετρητής χαρτονομισμάτων που κατασκευάστηκε με LEGO EV3 Mindstorms και ESP32. Το EV3 με την βοήθεια των μοτέρ δέχεται τα χαρτονομίσματα και η ESP32 κάμερα φωτογραφίζει το κάθε χαρτονόμισμα και το αποστέλλει στον application server. Αυτός με την σειρά του αναγνωρίζει τα χαρτονομίσματα και παρουσιάζει το πλήθος και την αξία τους σε μια web σελίδα.

Α' Λυκείου ------- Robofamily

Έργο: RoboMon

Κατηγορία Κατασκευής: Έξυπνες συσκευές βελτίωσης της ζωής μας

Το RoboMon είναι ένα βραχιόλι αθλητή που καταγράφει μετρήσεις καρδιακών παλμών, εφίδρωσης και θερμοκρασίας, τις οποίες αποστέλλει σε πραγματικό χρόνο σε έναν application server ο οποίος παράγει γραφήματα και έτσι ο προπονητής της ομάδας παρακολουθεί τα βιομετρικά στοιχεία των αθλητών του σε μια οθόνη tablet

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια σε αυτά τα παιδιά που έκαναν υπερήφανο το σχολείο μας!  Ευχόμαστε σε όλους τους μαθητές μας να πετυχαίνουν τους στόχους τους!

Ευχαριστούμε θερμά τους διοργανωτές για την άψογη διοργάνωση καθώς και την διευθύντρια του σχολείου μας Τσιρογιάννη Ελένη και το Σύλλογο Διδασκόντων για την αμέριστη συμπαράστασή τους κατά την διάρκεια της προετοιμασίας μας. Ειδικότερα ευχαριστούμε την συνάδελφο Μπίτη Βιολέτα που συνόδεψε μαζί μας τους μαθητές. Τέλος καθοριστικής σημασίας ήταν η υποστήριξη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων για την αγορά των υλικών ώστε οι μαθητές μας να υλοποιήσουν τις κατασκευές τους ακριβώς έτσι όπως τις φαντάστηκαν!!!

Οι καθηγητές Πληροφορικής

Ιάσονας Κουκλιάτης, Μαρία Ορφανίδου