1ο βραβείο «Ομαδικότητας» στο διαγωνισμό Ρομποτικής First Lego League για τους RoboKeepers.

Με ρομπότ, γνώση και παιδικά χαμόγελα γέμισε στις 11-12 Μαρτίου 2017 το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης. Περισσότερα από 1000 παιδιά. τα οποία εκπροσωπούν 98 ομάδες από όλη την Ελλάδα, βρέθηκαν εκεί για τον Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής με θέμα:

Συνεργασία του ανθρώπου με το ζωικό βασίλειο και τη φύση

με τη χρήση της τεχνολογίας (First Lego League - Animal Allies)

Ο μεγαλύτερος πανελλήνιος διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, Έρευνας και Καινοτομίας για παιδιά, μετά την Αθήνα και την Ξάνθη όπου πήγε για πρώτη φορά στα τέσσερα χρόνια του θεσμού στην Ελλάδα, επέστρεψε αυτό το Σαββατοκύριακο στη Θεσσαλονίκη.

Ανάμεσα τους βρίσκονται ομάδες παιδιών δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων, ιδρυμάτων που υποστηρίζουν παιδιά που βρίσκονται στο όριο κοινωνικού αποκλεισμού ή ομάδες που δημιουργήθηκαν από ιδιώτες που ψάχνουν μία διαφορετική εκπαιδευτική πρόκληση για τα παιδιά τους. Ο διαγωνισμός οργανώνεται με τη βοήθεια 350 εθελοντών και αναμένονται χιλιάδες επισκέπτες.

Το Φιλεκπαιδευτικό, Μη Κερδοσκοπικό, αγαθοεργές Σωματείο eduACT ? ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, που αποτελεί μέλος του παγκόσμιου δικτύου 80 εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και φορέων εκπαίδευσης διοργανωτών ποιοτικών διαγωνισμών Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για παιδιά διοργανώνει με μεγάλη επιτυχία από το 2014 το FIRST? LEGO? LEAGUE ΕΛΛΑΔΟΣ, τον μεγαλύτερο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, Έρευνας και Καινοτομίας για παιδιά. Ο διαγωνισμός γίνεται υπό την συνδιοργάνωση της Διεύθυνσης ΠΕ Δυτικής Θεσσαλονίκης, τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, κι έχει από το ξεκίνημά του Μέγα Αρωγό τη Μητρόπολη Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως.

H ρομποτική ομάδα «RoboKeepers» του 5ου Γυμνασίου Ωραιοκάστρου (Λ.Τ) συμμετείχε στο Διαγωνισμό Ρομποτικής First Lego League στη Θεσσαλονική για πρώτη φορά με μεγάλη επιτυχία αφού κέρδισε το

1ο βραβείο στην κατηγορία της «Ομαδικότητας»

ενώ ήταν υποψήφια και για τα εξής 3 βραβεία: «Έρευνας», «Έμπνευσης» και «Αξιοπρεπούς Επαγγελματισμού». Τέλος στο Robot Game κατέκτησε την 19η θέση ανάμεσα στους 98 συμμετέχοντες.

Οι μαθητές εξετάστηκαν από διαφορετικούς κριτές κάθε φορά σε τέσσερις τομείς:

• Robot Game
  • Ρομποτικό Σχεδιασμό
  • Πρότζεκτ
  • Θεμελειώδεις Αξίες

Η ομάδα «RoboKeepers» δημιουργήθηκε τον Νοέμβριο του σχ.έτους 2016-2017 στα πλαίσια του Περιβαλλοντικού Προγράμματος με τίτλο:

«Η αλληλεπίδραση ενός ρομπότ με το ζωικό βασίλειο »

και αποτελείτε από 14 μαθητές της Α? Γυμνασίου, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα. Ορφανίδου Μαρία, Πληροφορικής-ΠΕ19

Οι μαθητές δέχθηκαν τα θερμά συγχαρητήρια του διευθυντή κ. Πετρίδη Συμεών, των διδασκόντων καθηγητών και συμμαθητών τους για την πρωτιά που έφεραν στο σχολείο μας.

Θα κλείσουμε με τα λόγια του υπεύθυνου της LEGO στην Ελλάδα και Πρόεδρου της eduACT Κώστα Βασιλείου ο οποίος τόνισε ότι το πιο σημαντικό κομμάτι αυτή της διαγωνιστικής προσπάθειας είναι η ομαδικότητα, καθώς:

''η δύναμη της μονάδας πολλαπλασιάζεται, όταν η γνώση μοιράζεται''.

και θα τα αφιερώσουμε στην ομάδα των RoboKeepers που κέρδισαν το

1ο βραβείο Ομαδικότητας του διαγωνισμού.

Σας ευχαριστούμε πολύ όλους και ιδιαίτερα το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για την αμέριστη συμπαράστασή του και τη συνοδεία του τις ημέρες του διαγωνισμού !!!!!

Η προπονήτρια των RoboKeepers

Ορφανίδου Μαρία ΠΕ19

1o βραβείο Ομαδικότητας στο Διαγωνισμό Ρομποτικής First Lego League Θεσσαλονίκης 2017