Μαθητικό συνέδριο με θέμα: «Ενισχύοντας το αίσθημα ασφάλειας στο σχολείο. Δράσεις πρόληψης και αντιμετώπισης της βίας»

Αφίσα

Η Ομάδα σχολικής Διαμεσολάβησης του σχολείου μας συμμετείχε στο διήμερο μαθητικό συνέδριο με θέμα: «Ενισχύοντας το αίσθημα ασφάλειας στο σχολείο. Δράσεις πρόληψης και αντιμετώπισης της βίας»  που διοργανώθηκε από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, το Γενικό Λύκειο Ευκαρπίας, το 2ο Γενικό Λύκειο Νεάπολης και το Δήμο Νεάπολης-Συκεών », την Τετάρτη 3 και την Πέμπτη 4 Μαΐου 2023.

Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του 2ου  ΓΕ.Λ. Νεάπολης. Η μαθήτρια του σχολείου μας Στρίκου Γλυκερία άνοιξε την εκδήλωση ερμηνεύοντας ένα τραγούδι, προβλήθηκε βίντεο με τις εμπειρίες των μαθητών του σχολείου μας από τη σχολική διαμεσολάβηση και εκτέθηκαν ζωγραφικά έργα των μαθητών μας με θέμα την ειρηνική επίλυση των συγκρούσεων. Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από τις εκπαιδευτικούς Χρυσή  Γουτακόλη, Βιολέττα Μπίτη και Μαρία Μεταξά.

Πρόγραμμα Συνεδρίου