Επίσκεψη στο Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης

Στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας Γ Λυκείου και συγκεκριμένα της ενότητας «Τέχνη», οι καθηγήτριες Παντελίδου Ελευθερία και Γουτακόλη Χρυσή οργάνωσαν επίσκεψη των μαθητών της Γ Λυκείου στο Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης στη Θεσσαλονίκη τον Ιανουάριο του 2022.

Οι μαθητές, με την καθοδήγηση μουσειοπαιδαγωγού, περιηγήθηκαν στον χώρο και μυήθηκαν στις τεχνικές και τα πεδία έμπνευσης σύγχρονων δημιουργών. Στα πλαίσια της επαφής τους με την περιοδική έκθεση του Μουσείου που περιλάμβανε μεταφορά ζωγραφικών έργων σε υφαντά, οι μαθητές πήραν μέρος σε εργαστήριο υφαντικής.

Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν από την επαφή τους αυτή με τη σύγχρονη τέχνη και ενθουσιάστηκαν από τη συμμετοχή τους στο εργαστήριο. Οι υπεύθυνοι του Μουσείου μας συνεχάρησαν για την υποδειγματική συμπεριφορά των παιδιών και το μεγάλο ενδιαφέρον που έδειξαν κατά τη διάρκεια της ξενάγησης. Ευχόμαστε να έχουμε πάντα την ευκαιρία να διοργανώνουμε τέτοιες επιτυχημένες δράσεις!