Το 5ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου μαζί με το ΝΟΗΣΙΣ στην 83η ΔΕΘ με καινοτόμες μαθητικές κατασκευές

Για μια ακόμη χρονιά το ΝΟΗΣΙΣ συμμετέχει στη ΔΕΘ με ειδικό stand στο περίπτερο 14, μαζί με τη συμμετοχή της Γενικής Γραμματείας Έρευνας και Τεχνολογίας.

Φέτος η παρουσία  του φορέα ενισχύεται με την επίδειξη διαδραστικών και καινοτόμων εφαρμογών ρομποτικής, αυτοματισμού και πληροφορικής, που έχουν κατασκευάσει μαθητές.

Οι επινοήσεις αυτές  έχουν παρουσιαστεί στα Μαθητικά Συνέδρια Πληροφορικής και εκθέσεις των ΕΠΑΛ που διοργανώνουν κάθε χρόνο η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, το Ίδρυμα ΝΟΗΣΙΣ – Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας, το σωματείο Φίλοι του Ιδρύματος Κ.Δ.Ε.Μ.Τ. και οι Σχολικοί Σύμβουλοι Πληροφορικής και πραγματοποιούνται στις εγκαταστάσεις του ΝΟΗΣΙΣ.

Η ομάδα Ρομποτικής του 5ου Γυμνασίου Ωραιοκάστρου προσκλήθηκε και συμμετέχει με το Ρομποτικό σύστημα γεωργικών εφαρμογών έξυπνη γεωργίας τον "Αμπελουργό" . Πατήστε παρακάτω: https://www.noesis.edu.gr/deth2018/

SAMSUNG CAMERA PICTURES SAMSUNG CAMERA PICTURES