Υπεύθυνη Δήλωση συμμετοχής σε Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα Ρομποτικής Προγραμματισμού Γυμνασίου

Υπεύθυνη Δήλωση

για συμμετοχή στο Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα Ρομποτικής Προγραμματισμού του Γυμνασίου

Σχολικό έτος 2023-2024

ΟΔΗΓΙΕΣ: Το παρακάτω κείμενο  Υπεύθυνης Δήλωσης πρέπει σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, να υπογραφεί με έναν από τους εξής τρόπους:

1. αυτοπροσώπως στο Σχολείο
  2. σε Κ.Ε.Π.
  3. να αποσταλεί ηλεκτρονικά στο σχολείο μας (mail@5gym-oraiok.thess.sch.gr ) ως ηλεκτρονική υπεύθυνη δήλωση που δημιουργήθηκε στο gov.gr

Αφορά τους μαθητές ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ που συμμετέχουν στο Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα  Ρομποτικής Προγραμματισμού. Παρακαλούμε αντιγράψτε το παρακάτω κείμενο στην Υπεύθυνη Δήλωση, συμπληρώστε τα κενά και αποστείλετέ το στο emal:   mail@5gym-oraiok.thess.sch. Παρακαλούμε αντιγράψτε το παρακάτω κείμενο:

Με ατομική μου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις (3), που προβλέπονται από τις
 διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 22 του Ν. 1599/1986, δηλώνω ότι:

Ο/Η υπογράφων/φουσα………………………………………...………….......................................................... γονέας-κηδεμόνας του/της………………………………………..…………………………………………………………………………………..………. μαθητή/μαθήτριας της ………………  λυκειακής τάξης του 5ου Γυμνασίου (Λ.Τ.) Ωραιοκάστρου, συναινώ στην συμμετοχή του/της στο Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα Ρομποτικής Προγραμματισμού του Γυμνασίου που θα διεξαχθεί από τους καθηγητές του σχολείου μας κ.Κουκλιάτη Ιάσονα και κα.Ορφανίδου Μαρία.

Δηλώνω ότι γνωρίζω τα παρακάτω:

1)      Στον όμιλο θα γίνεται διδασκαλία και έρευνα στους τομείς της Ρομποτικής και Προγραμματισμού δια ζώσης και διαδικτυακά.

2)      Παράλληλα  θα υπάρξει συμμετοχή σε αντίστοιχους διαγωνισμούς και συνέδρια όπου θα επιλεγούν από τους καθηγητές οι μαθητές που θα έχουν κάνει ολοκληρωμένη προετοιμασία .

3)     Διαγωνισμοί και συνέδρια γίνονται καθημερινές καθώς και Σαββατοκύριακα. Εφόσον γίνουν καθημερινές θα επιβαρυνθώ με το αντίστοιχο κόστος μετακίνησης ενώ αν είναι Σαββατοκύριακο οφείλω ο ίδιος να μετακινήσω το παιδί μου.

4)      Όταν πραγματοποιείται μία συμμετοχή σε διαγωνισμούς/συνέδρια οι μαθητές δεν πρέπει να ξεχνούν ότι ταξιδεύουν ως ομάδα που εκπροσωπεί το Σχολείο μας. Επομένως δεν επιτρέπεται σε κανένα, με πράξεις ή παραλείψεις του, να βάλει σε κίνδυνο τη ζωή ή την υγεία τη δική του ή των συμμαθητών του και να προκαλέσει προβλήματα στους καθηγητές του.

5)      Οι μαθητές πρέπει να φροντίζουν να είναι συνεπείς ώστε να εφαρμόζεται το ωράριο του προγράμματος.

6)      Απαγορεύεται η χρήση τσιγάρων, οινοπνευματωδών ποτών και ουσιών που αντίκεινται στην κείμενη νομοθεσία.

7)      Οποιαδήποτε φθορά ξένης ιδιοκτησίας (π.χ. στο λεωφορείο) προκαλείται από τους μαθητές οπουδήποτε σε όλη τη διάρκεια της εκδρομής, επιβαρύνει τους ίδιους και οι γονείς θα είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι για την αποκατάσταση των προκληθέντων ζημιών. Σε περίπτωση που δεν αποδειχθεί η ευθύνη του ενός, τα έξοδα βαρύνουν όλη την ομάδα που εμπλέκεται στην ζημία πχ. αυτούς που είναι στο ίδιο λεωφορείο.

8)      Τα υλικά Ρομποτικής που χρησιμοποιούνται είναι περιουσία του σχολείου που προήλθε από δωρεές ιδρυμάτων, γονέων, μαθητών και καθηγητών. Οποιαδήποτε ζημιά ή απώλεια των υλικών επιβαρύνει τον μαθητή/ μαθητές που την προκάλεσε/σαν.

9)      Οι καινοτομές ιδέες των μαθητών για να μπορούν να υλοποιούνται απαιτούν έξοδα που όταν δεν γίνουν  έχουμε ως αποτέλεσμα να μην παρουσιαστούν οι ιδέες. Γι αυτό το λόγο η ανεύρεση χορηγών από τους γονείς θα είναι καθοριστική για την υλοποίηση των ιδεών των μαθητών.

10)   Για την συμμετοχή του μαθητή σε διαγωνισμό θα χρειαστεί η αγορά μπλούζας με το λογότυπο της ομάδας.

11)   Τονίζεται ότι σε όλους τους διαγωνισμούς απαιτείται η έγκριση για προβολή των δράσεων των μαθητών με φωτογραφίες και βίντεο από τις συμμετοχές. Στην προβολή αυτή θα εικονίζεται το πρόσωπο του μαθητή δεν θα γίνεται όμως αναφορά στο όνομά του παρά μόνο στην τάξη με την οποία θα συμμετάσχει.

Ο Γονέας / Κηδεμόνας

…………………………………………………..