Επέκταση της Σύγχρονης Εκπαίδευσης σε όλες τις τάξεις του σχολείου μας.

Σας ενημερώνουμε ότι οι μαθητές της Γ' Λυκείου, από 11/3/2020 που έκλεισαν τα σχολεία εξαιτίας του COVID-19, παρακολουθούν ανελλιπώς  τα μαθήματα των πανελλαδικών εξετάσεων αφού έχουν καθημερινή επικοινωνία-διδασκαλία με κάθε πρόσφορο ηλεκτρονικό μέσο (σύγχρονη/ασύγχρονη) με τους καθηγητές τους μέχρι και σήμερα.

Μετά από ενημέρωση που είχαμε από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων την Παρασκευή 27/3/2020 για την δυνατότητα συμμετοχής των μαθητών όλων των τάξεων Γυμνασίου και Λυκείου και όχι μόνο της Γ΄Λυκείου παρακαλούμε να ακολουθήσετε τα παρακάτω βήματα ώστε κάθε μαθητής να συμμετέχει στην σύγχρονη εκπαίδευση με την πλατφόρμα Cisco Webex που προσφέρει το Υπουργείο Παιδείας και θα ξεκινήσει την Τρίτη 31/3/2020.

Ταυτόχρονα με την σύγχρονη θα ξεκινήσει και η ασύγχρονη εκπαίδευση όπου απαιτούνταν να ανοίξουν λογαριασμό οι μαθητές στο ΠΣΔ μέχρι και την Δευτέρα 30/3/2020 και για την οποία θα ενημερώσουν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου τους μαθητές τους κατά την πρώτη συνάντηση που θα έχουν κατά την σύγχρονη εκπαίδευση. Στην ασύγχρονη εκπαίδευση μπορεί ο μαθητής να παρακολουθεί την ηλεκτρονική τάξη οποιαδήποτε ώρα της ημέρας.

Θυμίζουμε ότι σύμφωνα με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων η εξ αποστάσεως διδασκαλία δεν υποκαθιστά το μάθημα στην τάξη. Στόχος δεν είναι η κάλυψη της διδακτέας ύλης, αλλά η διατήρηση της επαφής των μαθητών με τη μαθησιακή διαδικασία.

Α' ΦΑΣΗ

Την Δευτέρα 30/3/2020 θα σταλούν σε όλους τους γονείς από το σχολείο email που θα περιλαμβάνουν τους συνδέσμους των καθηγητών του τμήματός του παιδιού τους για την σύγχρονη διδασκαλία. Είναι σημαντικό να καταλάβουμε ότι ο κάθε σύνδεσμος είναι προσωπική "αίθουσα διδασκαλίας" του καθηγητή όπου εκεί θα δεχθεί ο καθηγητής τους μαθητές της τάξεως ή του τμήματος.  Άρα είναι σημαντικό να ζητάμε να συμμετέχουμε/συνδεθούμε στο μάθημα του ΜΟΝΟ την ώρα που έχει οριστεί το μάθημα από το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ  το οποίο και θα σας γνωστοποιηθεί την Δευτέρα 30/3/2020 με email και θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου. Συνιστάται από το Υπουργείο οι σύνδεσμοι των καθηγητών να μην διακινούνται και αναρτώνται σε ιστοσελίδες και κοινωνικά δίκτυα.

Β΄ΦΑΣΗ

Την Δευτέρα 30/3/2020 θα ελέγξετε αν ο μαθητής διαθέτει τα τεχνικά μέσα ώστε να συμμετέχει στην σύγχρονη διδασκαλία. Σύμφωνα με το Υπουργείο θα χρειαστεί:

• Σύνδεση στο Ίντερνετ και Υπολογιστή (όχι απαραίτητα με κάμερα και μικρόφωνο) ή tablet ή κινητό. Διαβάστε το: Οδηγός Μαθητή για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση
  • ή απλή τηλεφωνική γραμμή αν δεν έχετε σύνδεση στο ίντερνετ. Μόνο σε αυτήν την περίπτωση θα χρειαστεί να επικοινωνήσετε με το σχολείο στο τηλ. 23940-33371 (ώρες: 8:30-13:00) ή στο mail@5gym-oraiok.thess.sch.gr ώστε να σας δοθούν οδηγίες.

Γ' ΦΑΣΗ

Την Τρίτη 31/3/2020 ξεκινάει το πρόγραμμα της Σύγχρονης Εκπαίδευσης. Το πρόγραμμα έχει διαφορές από το γνωστό ωρολόγιο πρόγραμμα που ακολουθούμε από την αρχή της χρονιάς. Σύμφωνα με το Υπουργείο έχει δοθεί μεγάλο βάρος στην Γ'Λυκείου και τα υπόλοιπα μαθήματα είναι συνεπτυγμένα ώστε το ψηφιακό φορτίο όλων των σχολείων που συμμετέχουν να αντέξει και να μην έχει πρόβλημα η πλατφόρμα Webex.  Έτσι οι ώρες διδασκαλίας είναι:

1η ώρα  8:00-8:45
2η ώρα  9:00- 9:45
3η ώρα 10:00-10:45
4η ώρα 11:00-11:45
5η ώρα 12:00-12:45
6η ώρα 13:00-13:45
7η ώρα  14:00-14:45
8η ώρα  15:00-15:45

Για το Γυμνάσιο υλοποιούνται όχι απαραίτητα συνεχόμενες οι ώρες από την 3η-8η ενώ για το Λύκειο από την 1η-8η.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλους τους μαθητές.

Εκ της Διευθύνσεως