Σχολική Διαμεσολάβηση- Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας 2022-2023

Για τρίτη χρονιά φέτος υλοποιείται στο σχολείο μας το πρόγραμμα της σχολικής διαμεσολάβησης. Στο σχολείο μας υπάρχει το κουτί της διαμεσολάβησης, όπου οι μαθητές τοποθετούν αιτήματα διαμεσολάβησης, προκειμένου να λύσουν παρεξηγήσεις που προκύπτουν στις σχέσεις τους με άλλους μαθητές. Τις διαμεσολαβήσεις αναλαμβάνουν οι μαθητές που εκπαιδεύτηκαν για το ρόλο αυτό μέσα από το πρόγραμμα της σχολικής διαμεσολάβησης. Οι μαθητές-διαμεσολαβητές πραγματοποίησαν από την αρχή της χρονιάς πολλές διαμεσολαβήσεις εξομαλύνοντας τις σχέσεις των μαθητών, συντελώντας στη δημιουργία κλίματος συνεργασίας και προωθώντας την κουλτούρα της ειρηνικής επίλυσης των συγκρούσεων. Ταυτόχρονα, εκπαιδεύονται και νέοι  μαθητές για τον ρόλο των διαμεσολαβητών, ώστε ο θεσμός να εδραιωθεί στο σχολείο μας και η λογική της διαμεσολάβησης να αποκτήσει γερές βάσεις στη σχολική μας κοινότητα.

Το σχολείο μας, επίσης , συμμετέχει στο δίκτυο των σχολείων της Δυτικής Θεσσαλονίκης που υλοποιούν προγράμματα σχολικής διαμεσολάβησης και θα είναι ένα από τα  σχολεία που θα έχουν ενεργό ρόλο στη διοργάνωση ενός Μαθητικού Συνεδρίου κατά της Βίας που σχεδιάζεται να πραγματοποιηθεί την άνοιξη. Συνεχίζουμε δυναμικά!