Πρόγραμμα Σχολικής Διαμεσολάβησης σχ. έτος 2020-2021

ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ ΑΦΙΣΑ

Στο σχολείο μας τη φετινή σχολική χρονιά 2020-2021 υλοποιήθηκε για πρώτη φορά πρόγραμμα Σχολικής Διαμεσολάβησης. Το πρόγραμμα Σχολικής Διαμεσολάβησης είναι ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας  που έχει ως στόχο την εκπαίδευση μαθητών και μαθητριών στη διαχείριση ενδοσχολικών συγκρούσεων. Πρόκειται για μία διαδικασία κατά την οποία μαθήτριες και μαθητές, αφού εκπαιδευτούν από  καθηγητές τους που έχουν επιμορφωθεί σχετικά με αυτό το θέμα, διαμεσολαβούν σε μαθητικές συγκρούσεις. Είναι μια μέθοδος η οποία εφαρμόζεται συστηματικά σε σχολεία του εξωτερικού με εντυπωσιακά αποτελέσματα.

Το πρόγραμμα εκπονήθηκε από τους εκπαιδευτικούς Παπούλια Λεωνίδα και Γουτακόλη Χρυσή,  με το τμήμα της ΑΛ1 τάξης Λυκείου.  Στα πλαίσια του προγράμματος, το σχολείο μας συμμετείχεστην Πανελλαδική Μαθητική Συνάντηση με θέμα: “Σχολική Διαμεσολάβηση: Οι εμπειρίες, οι απόψεις και οι ιδέες μας” , που διεξήχθη διαδικτυακά το Σάββατο 15 Μαΐου 2021.

Για τη συμμετοχή μας αυτή η Διευθύντρια Εκπαίδευσης Χρυσούλα  Κεχαίδου απέστειλε συγχαρητήρια επιστολή στο σχολείο μας.

Ευχόμαστε και ελπίζουμε το πρόγραμμα να συνεχιστεί και την επόμενη χρόνια, αφού τέτοιες πρακτικές βελτιώνουν τις  δεξιότητες επικοινωνίας των μαθητών  και  συμβάλλουν στη δημιουργία κλίματος συνεργασίας στο σχολείο.

Εικόνα10