Συμμετοχή της ομάδας ρομποτικής του Λυκείου στον διαγωνισμό WRO Hellas και δωρεά νέου ρομπότ.

Η ομάδα ρομποτικής του σχολείου μας συμμετείχε στην κατηγορία "Λύκειο" με θέμα την «Αειφόρο Ανάπτυξη-Επιχειρηματικότητα». στον Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Κεντρικής Μακεδονίας που διοργανώθηκε από τον Οργανισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής και Επιστήμης WRO Hellas και το Κέντρο Εκπαίδευσης STEM του Κολλεγίου Ανατόλια και το ACT - American College of Thessaloniki. Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στις 25 Φεβρουαρίου 2018 στις εγκαταστάσεις του Κολλεγίου Ανατόλια με τη συμμετοχή 71 συνολικά ομάδων στις κατηγορίες Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου.

Ο Περιφερειακός Διαγωνισμός αποτελεί προκριματικό στάδιο για τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό που θα γίνει στην Αθήνα την Κυριακή 4 Μαρτίου. Διεξάγεται στο πλαίσιο της ευρύτερης προσπάθειας για τη διάδοση της εκπαιδευτικής προσέγγισης STEM (Science – Technology– Engineering – Mathematics) στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα και προσελκύει κάθε χρόνο περισσότερους από 3.000 μαθητές από όλη την Ελλάδα. Σχεδιάζεται και υλοποιείται για τέταρτη συνεχή χρονιά από τον WRO Hellas με στρατηγικό συνεργάτη την COSMOTE, και τελεί υπό την αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας κυρίου Προκόπη Παυλόπουλου.

Κατά την προετοιμασία τους,  τα παιδιά αναπτύσσουν σημαντικές δεξιότητες όπως είναι η ικανότητα εργασίας ατομικά και ως μέλη ομάδας, η επίλυση προβλήματος και αποκτούν γνώσεις σε τομείς όπως η μηχανική και ο προγραμματισμός.  Παράλληλα οι προπονητές των παιδιών αποκομίζουν γνώσεις στην αιχμή των τεχνολογικών και εκπαιδευτικών εξελίξεων, με σκοπό να τις μεταλαμπαδεύσουν στις τωρινές και μελλοντικές γενεές μαθητών.

Το σχολείο μας δήλωσε την συμμετοχή του στο διαγωνισμό γνωρίζοντας εξαρχής ότι δεν θα προκριθεί στον τελικό που θα γίνει στην ΑΘήνα διότι η πρόκριση ήταν δυνατή μόνο εφόσον δήλωνε η ομάδα δυνατότητα μετακίνησης στην Αθήνα γεγονός που δεν ήταν εφικτό. Ωστόσο η συμμετοχή μας στον διαγωνισμό της WRO HELLAS εξασφάλισε για το σχολείο μας την δωρεά ενός καινούργιου ρομπότ EV3 Mindstorm LEGO από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, που μαζί με τα άλλα δυο που διαθέτει το σχολείο μας θα διευκολύνει στην πρακτική ένταξη πλέον της διδασκαλίας της  ρομποτικής στο μάθημα της Πληροφορικής.

Συγχαρητήρια στους μαθητές του Λυκείου που συμμετείχαν και έλαβαν εξαιρετικές κριτικές από το σύνολο των ομάδων που συμμετείχαν στον διαγωνισμό έδωσε η διευθύντρια του σχολείου μας.

Η προπονήτρια της ομάδας

Ορφανίδου Μαρία ΠΕ19