Εκπαιδευτική εκδρομή στην Καβάλα και στους Φιλίππους

Καβάλα: Το εμβληματικό Κάστρο και η ιστορία του - Από οχυρό και τόπος  εξορίας, χώρος πολιτισμού | ΣΚΑΪ

Το σχολείο μας φέτος πραγματοποίησε στις 15 Απριλίου 2022 μια ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στην Καβάλα και στους Φιλίππους, στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας. Στην εκδρομή συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ' Λυκείου και συνοδοί καθηγητές ήταν η Ελευθερία Παντελίδου, ο Τιμολέων Μυγδανάλευρος και η Γουτακόλη Χρυσή.

Στα πλαίσια της εκδρομής επισκεφτήκαμε τον αρχαιολογικό χώρο των Φιλίππων, όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με την ιστορία του χώρου παίζοντας ένα παιχνίδι χαμένου θησαυρού. Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε την πόλη της Καβάλας και περιηγηθήκαμε στην παλιά πόλη και στο λιμάνι. Η εκδρομή αυτή έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές να χαλαρώσουν λίγο πριν μπουν στην τελική ευθεία για τις απολυτήριες και τις πανελλαδικές εξετάσεις και να αποκομίσουν ωραίες εμπειρίες από τη σχολική τους ζωή.

Με την ευκαιρία της αποφοίτηση των μαθητών, ευχόμαστε όλη τους η ζωή να είναι γεμάτη από τέτοιες ευχάριστες στιγμές!