Διδακτική επίσκεψη στο ιστορικό κέντρο της Θεσσαλονίκης.

Thessaloniki Tourism - Ιερά Βασιλική Πατριαρχική Και Σταυροπηγιακή Μονή  Βλατάδων Εν Θεσσαλονίκη

Τα τείχη της Θεσσαλονίκης | Η Θεσσαλονίκη του Χρίστου Ζαφείρη

Στις 14 Απριλίου τα τμήματα Α1 και Α2 Λυκείου και Γ1 και Γ2 Γυμνασίου του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο ιστορικό κέντρο της Θεσσαλονίκης. Η δράση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος που υλοποίησε η Α' Λυκείου, με συντονίστρια την Κολοκύθα Αλεξάνδρα και στα πλαίσια του μαθήματος των Αρχαίων Ελληνικών της Γ' Γυμνασίου, με διδάσκουσα την Παντελίδου Ελευθερία. Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδευσαν, εκτός από τους παραπάνω, οι καθηγητές  Αθανάσιος Αυγερίδης, Ροζαλή- Φανή Βροντίλη, Τιμολέων Μυγδανάλευρος και Χρυσή Γουτακόλη.

Πραγματοποιήθηκε περίπατος στα Βυζαντινά μνημεία της πόλης και συγκεκριμένα επισκεφτήκαμε την Ακρόπολη, τα βυζαντινά τείχη, τη μονή Βλατάδων, τον Όσιο Δαυίδ (μονή Λατόμου), τον Άγιο Νικόλαο Ορφανό και τη Ροτόντα. Στην περιήγησή  μας αυτή ουσιαστική ήταν η συμβολή των δύο επαγγελματιών ξεναγών που πλαισίωσαν τη δράση.

Θεωρούμε πετυχημένη τη συγκεκριμένη δράση, αφού έδωσε στα  παιδιά την ευκαιρία να γνωρίσουν με βιωματικό τρόπο την ιστορία του τόπου τους. Ελπίζουμε κάθε χρόνο να υπάρχουν τέτοιες πρωτοβουλίες!