Συμμετοχή της ρομποτικής ομάδας στο Φεστιβάλ Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

afisa DIMOSΤην Παρασκευή 28 Απριλίου οι μαθητές του Περιβαλλοντικού προγράμματος

"Η αλληλεπίδραση ενός ρομπότ με το ζωικό βασίλειο "

συμμετείχαν στο Φεστιβάλ Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης. Εκεί είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν περιβαλλοντικά προγράμματα άλλων σχολείων καθώς και να προβάλλουν το δικό τους έργο.

Οι μαθητές της ρομποτικής ομάδας "RoboKeepers" με ένα θεατρικό δρώμενο παρουσίασαν την πορεία της ομάδας, τις αναζητήσεις, την έρευνα, τις αποτυχίες και τις επιτυχίες που είχαν σε αυτό το ταξίδι της αλληλεπίδρασης του ρομπότ με το ζωικό βασίλειο. Τέλος έκλεισαν με ένα βίντεο με στιγμές από αυτό το ταξίδι.

Κατά την διάρκεια του τριήμερου Φεστιβάλ οι RoboKeepers συμμετείχαν ταυτόχρονα με αφίσες και κατασκευές. Η κάμερα της ΕΡΤ3 και η εκπομπή "Καθημερινά και Απλά" ήταν εκεί και αφιέρωσε πολύτιμο τηλεοπτικό χρόνο στις δημιουργίες της ομάδας κατά την διάρκεια της συνέντευξης της κας. Μιχελάκη Δέσποινας, Υπεύθυνης Γραφείου Περιβαλλλοντικής Αγωγής Δυτικής Θεσσαλονίκης.

Να ευχηθούμε "Χρόνια Πολλά" για τα 10 χρόνια του Φεστιβάλ και να ευχαριστήσουμε θερμά την κα. Μιχελάκη Δ. για την άψογη διοργάνωση του φεστιβάλ και την ζεστή φιλοξενία! Επίσης να ευχαριστήσουμε την κα. Μπόλη Θεοδώρα ΠΕ02 που μας συνόδεψε στην εκδήλωση.

(Η συνέντευξη της κας Μιχελάκη στην εκπομπή της ΕΡΤ3 αρχίζει την χρονική στιγμή 1:32:20 στο link:

ενώ οι δημιουργίες της ομάδας παρουσιάζονται στο σημείο 1:35:00 για αρκετά λεπτά και συνεχίζουν έως και το 1:43:00.)

Η υπεύθυνη του προγράμματος

Ορφανίδου Μαρία ΠΕ19