Γιορτή Άνοιξης 2017 – Εργαστήριο ρομποτικής σε μαθητές δημοτικού

Στις 30 Απριλίου 2017 διοργανώθηκε σεμινάριο ρομποτικής για μαθητές δημοτικού από την ομάδα των Robokeepres στα πλαίσια της Γιορτής Άνοιξης 2017 του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων. Στο σεμινάριο συμμετείχαν μαθητές δημοτικού όλων των τάξεων και χωρίστηκαν σε δυο ομάδες. Οι μαθητές της ρομποτικής ομάδας αφού τους παρουσίασαν τις αποστολές που εκτελεί το ρομπότ στην πίστα των Animal Allies του FIRST LEGO LEAGUE, δίδαξαν στους μικρούς μας φίλους τις βασικές εντολές προγραμματισμού που απαιτούνται για να κινηθεί το ρομπότ και να μεταφέρει αντικείμενα. Έπειτα τα παιδιά του δημοτικού προγραμμάτισαν μόνα τους το ρομπότ για μια νέα αποστολή. Ήταν ένα τετράωρο που θα μας μείνει αξέχαστο αφού οι Robokeepers πήραν την θέση του προπονητή και οι μικροί μας φίλοι μυήθηκαν στον μαγικό κόσμο της ρομποτικής.

Τη δράση μας τίμησε με την παρουσία του ο δήμαρχος Ωραιοκάστρου Αστέριος Γαβότσης όπου είχε την ευκαιρία να μιλήσει με την ομάδα μας και να την συγχαρεί για την επιτυχία της στο φετινό πανελλήνιο διαγωνισμό FLL.

Η προπονήτρια των Robokeepers

Ορφανίδου Μαρία ΠΕ19