FloweRoboCrown – Πρωτομαγιάτικο στεφάνι κατασκευασμένο από ρομπότ

Το σχολείο μας συμμετείχε με επιτυχία στο 15ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας, στο ΝΟΗΣΙΣ την Τρίτη 25 Απριλίου 2023.

Οι μαθητές της Α γυμνασίου (Robokeepers) εμπνεύστηκαν κατασκεύασαν και παρουσίασαν στο Εκθεσιακό Μέρος του συνέδριου το FloweRoboCrown - Πρωτομαγιάτικο στεφάνι κατασκευασμένο από ρομπότ.

ΑΦΙΣΑ FLOWEROBOCROWN

Το FloweRoboCrown είναι ένα αυτοστολιζόμενο Πρωτομαγιάτικο στεφάνι  που κατασκευάστηκε με LEGO EVMindstorms. Το στεφάνι κατασκευασμένο από μεταλλικό κυκλικό δίσκο κινείται συνεχώς με την βοήθεια ενός μοτέρ και η ρομποτική λαβή που υπάρχει τοποθετημένη δίπλα του με την βοήθεια άλλων 4 μοτέρ, στολίζει το στεφάνι παίρνοντας τα πολύχρωμα λουλούδια από έναν κινούμενο διάδρομο. Για τα παιδιά ή ηλικιωμένους με κινητικά προβλήματα αρκεί το πλησίασμα του χεριού στα 5 εκ. από τον ανιχνευτή απόστασης που είναι ο Λαγός του Πάσχα ώστε να στολιστεί ολόκληρο το στεφάνι!!! Για μικρούς και μεγάλους χωρίς κινητικά προβλήματα, το ρομπότ μετατρέπεται σε παιχνίδι γνώσεων και για κάθε λουλούδι που στολίζει τους προκαλεί να απαντούν σωστά σε πρωτομαγιάτικες ερωτήσεις, αλλιώς δεν στολίζει το λουλουδάκι. Οι σωστές απαντήσεις είναι διαφορετικού χρώματος κάθε φορά και ο χρήστης δηλώνει την απάντηση του με την ανάλογη χρωματιστή πλακέτα στον ανιχνευτή χρώματος του ρομπότ. Η γιορτή της Άνοιξης μόλις ξεκίνησε!!!

Το FloweRoboCrown αποτελεί εξέλιξη του πετυχημένου ChristmasTreeRobot το οποίο όταν παρουσιάστηκε στο 8ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής διακρίθηκε με 3 βραβεία. Ως εξέλιξη του λοιπόν διαθέτει διαφορετικό μηχανισμό ρομποτικής λαβής πιο πολύπλοκο, αφού πλέον απαιτούνται 2 ρομπότ τα οποία επικοινωνούν και συνεργάζονται μεταξύ τους αρμονικά.

Η ομάδα μας ντυμένοι λαγοί παρουσίασαν ένα μικρό θεατρικό δρώμενο που έγραψαν και εξηγούν πως εμπνεύστηκαν το παιχνίδι "...........ο Λαγός του Πάσχα στο Λαγονήσι, μαζί με ολόκληρη την ομάδα των λαγών του κατάφεραν και εξέλιξαν το Χριστουγεννιάτικο παιχνίδι ChristmasTreeRobot σε ένα FloweRoboCrown αυτοστολιζόμενο Πρωτομαγιάτικο στεφάνι....."

Παρακάτω σας παραθέτουμε φωτογραφίες από την όμορφη παρουσίαση των μαθητών κατά την επίδειξη του ρομποτικού μηχανισμού στους κυρίους:

Αντιπεριφερειάρχη Ψηφιακής Διακυβέρνησης κ. Άγγελο Χαριστέα

Περιφερειακό Διευθυντή Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας κ. Θωμά Μπαχαράκη

Σύμβουλο Εκπαίδευσης Πληροφορικής Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης Χαλκιδικής και τμήματος της Δυτικής Θεσσαλονίκης, κ. Κωνσταντίνο Χερτούρα

Πρώην Περιφερειακό Διευθυντή Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας κ. Παναγιώτη Ανανιάδη

Η καθηγήτρια

Ορφανίδου Μαρία ΠΕ86