Σχολική Διαμεσολάβηση – Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας 2021-2022

Αφίσα Φεστιβάλ

Στο σχολείο μας υλοποιήθηκε για δεύτερη χρονιά φέτος πρόγραμμα Σχολικής Διαμεσολάβησης. Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των καινοτόμων δράσεων και συγκεκριμένα στα πλαίσια των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας.

Η Σχολική Διαμεσολάβηση είναι μια διαδικασία μέσα από την οποία οι συγκρούσεις, καβγάδες και οι εντάσεις  μεταξύ μαθητών επιδιώκεται να επιλύονται με ειρηνικό τρόπο, με τη συνδρομή επιμορφωμένων εκπαιδευτικών και μαθητών – μεσολαβητών που βοηθούν ώστε οι εμπλεκόμενοι να ακούσουν με προσοχή και να κατανοήσουν ο ένας τον άλλο. Στόχος είναι να καταλήξουν σε μια συμφωνία για να μην επαναληφθεί επιθετική ή προσβλητική συμπεριφορά στο μέλλον αλλά και η μεταμόρφωση της σχέσης και ενδεχομένως η πλήρης αποκατάστασή της.

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από τους εκπαιδευτικούς Γουτακόλη Χρυσή, Μπίτη Βιολέτα και Χριστοφορίδου Δέσποινα  και συμμετείχαν τα 2 τμήματα της Γ’ Γυμνασίου.  Η ομάδα μας συμμετείχε στο Φεστιβάλ των Μαθητικών Δράσεων Αγωγής Υγείας της Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Δυτικής Θεσσαλονίκης, που πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά στις 11 Μαϊου 2022, παρουσιάζοντας ένα βίντεο που δημιούργησαν τα παιδιά.  Για τη συμμετοχή μας αυτή η Διευθύντρια Εκπαίδευσης Χρυσούλα  Κεχαΐδου μας απέστειλε συγχαρητήρια επιστολή.

Φιλοδοξούμε το πρόγραμμα να συνεχιστεί και την επόμενη χρόνια, αφού η σχολική διαμεσολάβηση αυξάνει το αίσθημα ασφάλειας στο σχολείο, προσφέρει αίσθηση ηρεμίας στο σχολικό χώρο και βελτιώνει το σχολικό κλίμα.