Τριήμερη Εκδρομή στα Ιωάννινα

Το σχολείο μας φέτος πραγματοποίησε από τις 5 έως τις 7 Μαΐου τριήμερη εκδρομή στα Ιωάννινα, στον Αχέροντα και στην  Πάργα, στα πλαίσια των προγραμμάτων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης που υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας.

Στην τριήμερη εκδρομή συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες της Γ’ Γυμνασίου και των τάξεων της Α' και Β' Λυκείου, και συνόδευσαν η Διευθύντρια του σχολείου, Ελένη Τσιρογιάννη, και οι εκπαιδευτικοί Χατζηγεωργίου Ηρακλής, Μπόλη Θεοδώρα, Γουτακόλη Χρυσή, Παρλαμπά Άρτεμις και Ορφανίδου Μαρία.

Επισκεφτήκαμε την πόλη των Ιωαννίνων, το σπίτι του Αλή Πασά στο νησάκι της λίμνης Παμβώτιδας, το Μουσείο κέρινων ομοιωμάτων Βρέλλη, το Μαντείο της Δωδώνης, τις πηγές και το Νεκρομαντείο του Αχέροντα, την Πάργα και το Μέτσοβο.

Σε όλη τη διάρκεια της εκδρομής το κλίμα ήταν ενθουσιώδες. Μαθητές και εκπαιδευτικοί έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, ώστε να έχουμε την καλύτερες αναμνήσεις από αυτήν την εκδρομή. Αποκομίσαμε γνώσεις και εμπειρίες και γνωριστήκαμε καλύτερα,  θέτοντας  τα θεμέλια για καλύτερη συνεργασία και στις σχολικές αίθουσες.

Ευχόμαστε να έχουμε πολλές τέτοιες πετυχημένες εκδρομές και στο μέλλον!

(Για το αναλυτικό πρόγραμμα της εκδρομής ΕΚΔΡΟΜΗ ΙΩΑΝΝΙΝΑ - ΠΑΡΓΑ 2022)